Zobacz nasz przewodnik wideo

 

5 pięknych i najbardziej niedocenionych miast w Anglii

Podobno mieszkańcy Ameryki proszeni o wymienienie atrakcyjnych pod względem turystycznym miast Anglii najczęściej typują Londyn… i na tym się kończy. Stolica Wielkiej Brytanii ma wiele do zaoferowania, ale inne angielskie miasta wcale nie pozostają w tyle i również są godne polecenia. Anglia jest bogata w wiele interesujących miejsc podróży, a te dostępne są zarówno pod względem finansowym, jak i logistycznym dla każdego przeciętnego turysty.

Wypad do mniej znanego miasta również może przynieść niezapomniane wrażenia, czasem nawet lepsze, niż te z tętniącej życiem stolicy. Przedstawiamy 5 miast Wielkiej Brytanii najmniej docenianych przez turystów.

1. Newcastle

Newcastle leży w północno- wschodniej części Anglii, około 270 mil od Londynu. To najbardziej zaludnione miasto w tej części kraju. Oprócz imponującej architektury oraz pięknych widoków, gdyż leży nad rzeką Tyne, pobyt w mieście wiąże się z dużą dawką atrakcji turystycznych i typowo rozrywkowych. To miejsce typu, w którym już raz się było, to już zawsze chce się tam wracać. Życie nocne Newcastle uważane jest za jedno z najciekawszych ze wszystkich miast w Anglii. Zarówno tutejsi, jak i przyjezdni wysoko oceniają poziom oferowanej rozrywki kulturowej. Do miasta często zapraszani są znani pisarze, a tutejszy teatr oferuje duży wybór spektakli. Często organizowane są festiwale i eventy, również sportowe, gdyż miasto szczyci się swoją własną drużyną piłkarską Newcastle United, która trenuje na stadionie St. James Park, czwartym co do wielkości w Anglii.

 

2. Chester

To otoczone murami miasto położone jest przy rzece Dee, blisko granicy z Walią. Pewne jest, że miasto to będzie się cieszyć dużą liczbą zwolenników wśród tych, którzy lubią miasta pełne historycznego uroku. Tutejsze mury są najlepiej zachowanymi spośród wszystkich miast w Wielkiej Brytanii. Chester posiada wiele historycznych budynków, a większość z nich jest w stylu wiktoriańskim. Najbardziej charakterystyczną częścią miasta są zabudowania w stylu Chester Rows, których częścią są obszerne werandy, na których znajdują się liczne sklepy. Te typowe dla tamtego regionu zabudowania nie są jedyną atrakcją, z jaką warto się zapoznać będąc w tym mieście. Ratusz, katedra oraz zamek, to również rzeczy na które warto zwrócić uwagę.

3. Sheffield

Ci, którzy uważają, że małe angielskie miasta oferują jedynie zabytkowe budynki i stare puby muszą odwiedzić Sheffield i przekonać się, że jest inaczej! To tętniące życiem miasto liczy około pół miliona mieszkańców i oferuje dużo atrakcji, zarówno dla tych którzy lubią zwiedzać, jak i imprezować, a jest to możliwe dzięki dużej ilości studentów w mieście. W 2010 roku Sheffield startowało w międzymiastowym konkursie o nazwie „Wielka Brytania- miasto kultury”, jednak ostatecznie rozgrywki wygrało miasto Derry. W centrum Sheffield znajduje się aleja gwiazd, która honoruje znanych mieszkańców, a także liczne teatry, muzea oraz wiele zielonej przestrzeni. Z tego miasta wywodzą się takie grupy muzyczne jak Arctic Monkeys, Joe Cocker i Def Leopard.

4. Nottingham

Ta nazwa dla większości jest pewnie znana. To miejsce, w którym rozgrywa się legenda o Robin Hoodzie. Miasto wiąże się z tą fabułą, zresztą tak samo jak całe hrabstwo Nottinghamshire. Najbardziej popularnym miejscem w tym mieście jest Lace Market. To zabudowania wykonane z czerwonej cegły,  które dawniej służyły jako magazyny, dziś to apartamenty, bary i restauracje. Mówiąc o barach, będą w Nottingham niezbędnym jest udanie się do „Ye Olde Trip to Jerusalem” – to najstarszy klub w całej Anglii.

 

5. Lincoln

Około dwie i pół godziny od Manchesteru leży miasto Lincoln. To małe miasteczko, liczące 100 tysięcy mieszkańców niestety jest bardzo niedoceniane przez turystów, a oferuje wiele rozrywki i miejsc godnych zobaczenia. Tamtejsza katedra jest przykładem klasycznej dla Anglii architektury gotyckiej. Świątynia przez 238 lat była najwyższym budynkiem na świecie. Inne zabytki, które warto zwiedzić, to zamek oraz średniowieczny Pałac Biskupi. Na głównej ulicy Lincoln znajdują się liczne sklepy, kawiarnie i restauracje, jednak ta stosunkowo mocno pnie się pod górę, dlatego czy chcesz czy nie, zaznasz trochę ruchu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>